BETON KIRMA

Mimari projesi uygulanmış yapılarda beton üzerindeki değişikliklerin ve yanlış beton imalatlardan kaynaklanan sorunların çözülmesinde ve revizyon projesi uygulamalarında beton kırma sistemlerinden yararlanılır.

Beton kırma uygulamarı kırılacak betonun mevcut yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Beton kırma uygulamaları :

  • Elektropönamatik Kırıcılar
  • Pnömatik Kırıcılar
  • Kimyasal Kırıcılar
  • Hidrolik (Çatlatma) Kırıcılar
  • Kırıcı Ataşmanlı (İş Makinaları)  olarak yapılmaktadır.

ELEKTRİKLİ KIRICILAR

220w – 380w elektirik gücüyle çalışan pönematik makinalar değişik ağırlıklara sahiptir.

5 kg – 7 kg – 11 kg – 16 kg – 19 kg – 27 kg – 32 kg ağırlıklara sahip kırıcılar ağırlık durumlarına göre kırma kapasitesine sahiptir.Hassas beton kırma işlerinde kullanılmalarına mümkündür.

betonda yapılacak küçük değişiklikler ve lokal müdahalerlerde sıkça kullanılan sistemdir.

PNÖMATİK HAVA BASINÇLI KIRICILAR

Yapidaki kırılacak alana lokal müdahale edilmesi gereken durumlarda iş makinalarına göre daha kullanışlı daha az titreşim olanağı sunan bir sistemdir. Hava basıncıyla çalışan bir düzeneğe sahiptir. Kırıcı tabancaları kullanılarak kırma düzeyi değişebilir.

KİMYASAL KIRICILAR

Kimyasal bileşelerin reaksiyona girerek  ve genleşerek kontrollü bir şekilde çatlatma kırma uygulamasıdır.

Kimyasal patlatma ;

% 30 oranında temiz su ile karıştırılan kimyasal toz;

Suya yavaş yavaş katılır ve kremsi bir kıvam oluncaya kadar karıştırılır.

Uygulnacak yüzeye açılmış olan deliklere tamamen doldurulur. Su geçirmeyen bir sıva ile kapatılır.

Deliklerdeki kimyasal, genleşme etkisi oluşturularak çatlaklar büyür. Çatlatma genişliği artar çatlatma etkisi tamamlanmış olur.

HİDROLİK ÇATLATMA (DARDA) KIRICILAR

Atılması gereken beton veya betonarme gövdesinde karot ile delme işlemini takiben elde edilen boşluğun içerisinde hidrolik tahrip ile itme gücü yaratan, başlıklar yardımı ile beton kütlelerinin birbirinden ayrılması yöntemidir. Saha elemenlarının kısmen veya tamamen ortadan kaldırılması konusunda alternatif çözümdür. Sessiz ve hızlı bir yöntemdir. Kullanımı kolay ve düşük maliyetli olup;  gürültü kirliliği, sarsıntı, taş, toprak vs. sıçraması ve insan sağlığına zarar veren toz oluşumu yapmaz.

KIRICI ATAŞMANLI (İŞ MAKİNALARI) KIRICILAR İLE KIRMA

Yapının tamamı için öngörülen bir kırma şeklidir,kırıcı aparatlı iş makinalarından yararlanılmaktadır. Yüksek derece kırma kapasitesine olanak sunar. Çok fazla titreşim ve gürültü kirliliği oluşturması sebebiyle açık alanlardaki beton yapıların kırılması için uygun bir yöntemdir.

Yapidaki taşıyıcı sistemlerden;

Temel kolon perde kiriş döşeme elemanlarından kısmen veya tamamen hızlı bir şekilde kaldırılması aşamasında çözüm sunmaktadır. Ayrıca çeşitli yıkım işlerinde,yol harfiyat, inşaat harfiyatı,betonarme veya taş, tuğla örme köprü ayaklarının, kulelerin duvarların yıkılıp kırılmasında rahatlıkla uygulanacak alanlardır.

AS KAROT BETON DELME KESME GÜÇLENDİRME firması kırıcı iş makinaları ekipmanları ve profesyonel kadrosu ile Turkiye da beton kırma firmalarının öncülügünü yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Turkiye genelinde bu hizmeti sürdüren firmamız

beton kırma Turkiye ve beton kırım Turkiye

olarak bu uygulamayı sınıflandırmıştır.

Başa dön